Tvarkymas: saugiai, taupiai ir be chemijos (soda, actas, druska, aliejus, citrina)

Ekologijos mada man buvus nebuvus. Neperku muilo riešutėlių skalbimui, nedegu noru išbandyti eko-naujoves, nesu linkusi permokėti už gamtai neva draugiškas prekes madingose i-pakuotėse. Patinka kai buitis patogi ir nevargina.

Poreikis peržiūrėti savo spintelę kilo tiktai pradėjus lauktis. Apsidariau namuose -- krūvos įvairios paskirties butelių. Po atskirą valiklį orkaitei, plytelei, voniai, kriauklei, čiaupams, kilimams, grindims, langams etc. Vyriškis toje chemijos gamykloje nesusigaudo, pačiai kvėpuoti garais nesinori.

Tad optimizavau visą tą ūkį tiek butelių kiekio, tiek ir finansine prasme. Tereikia sodos, acto, druskos, aliejaus, citrinos rūgšties ar citrinos. Gal dar vandenilio peroksido ir amoniako. Nebrangu, efektyvu, naudotis jomis ne ką sudėtingiau. Tiesa, dar neradau kuo galėčiau drąsiai valyti akrilinę vonią -- jei turit idėjų, pasidalinkit.

KAMBARIAI
 • Medinės grindys: į vandenį - aliejaus su  citrinos sultim arba actu, santykis 2:1. Galite įlašinti kelis lašus eterinio aliejaus (arbatmedžio, kėnio, pušų ar levandų) -- ir dezinfekcija, ir namai skaniai kvepės.
 • Kilimas: gazuotas vanduo su soda; palaikyti kol išdžius ir nusiurbti ARBA apibarstyti drėgna druska, palaikyti kol nudžius ir nusiurbti.
 • Mediniai baldai: sumaišyti 2 šaukštus aliejaus (ypač tinka - sėmenų ) ir 2 šaukštus citrinos sulčių, šiuo mišiniu patrinti paviršių. Tinka ir nelakuotiems paviršiams.
 • Veidrodžiai ir langai: actas ir vanduo ARBA amoniakas su vandeniu. Nevalyti stipriai šviečiant saulei ar kai langai įšilę, nes džiūstant matysis tirpalo pėdsakai.
 • Dažytų sienų valymui: ant drėgnos kempinės užberti sodos, švelniai pašveisti ir nuvalyti.
VONIA
 • Keramika (vonios plytelės, kriauklės): citrinos rūgštis -- puikiai nuvalo muilo ir kalkių nuosėdas. Tik marmurinių plytelių citrina nevalykit. Dar tinka acto tirpalas (1l vandens ir stiklinė acto) -- apipurkšti, 10-15 min. ir nuvalyti; jeigu ant plytelių susikaupė daug kalkių nuosėdų - apipukškit grynu actu ir palikit pusvalančiui, nuvalo puikiai. Jeigu išprotėjot :) ir norit kad plytelės dar ir blizgėtų -- patrinkite amoniake suvilgyta kempine.
 • Klozeto valiklis: 1/4 puodelio sodos su 1 puodeliu acto, sumaišyti. Naudoti kaip įprastą valiklį. ARBA tiesiog acto - puikiai dezinfekuoja.
 • Kanalizacija (vietoje kurmio): sodos ir acto mišinys.
 • Pelėsis: 1: 3 proc. vandenilio peroksido skiesti vandeniu 1:2, nupurkšti kur yra pelėsio ir palaikyti bent valandą ARBA citrinos sultys sumaišytos su actu.
Dėmesio: atsargiai su akrilinėm voniom ir stiklo keramikos viryklėmis -- soda visgi braižo; jokio pakaitalo dar neradau. Todėl iki šiol perku spec. valiklius.

VIRTUVĖ
 • Virtuvės paviršiai: soda
 • Šaldytuvo valiklis: drėgna kempinė pamirkyta į sodą. 
 • Nukalkintojas -- virduliui, skalbimo mašinai: citrinos rūgštis. 
 • Pridegęs puodas, keptuvė: įberiam sodos, palaikom, o po to - dar pakaitinam su vandeniu, kol užputos. Fantastiškai atšokinėja visi degėsiai. Jeigu nepadėjo iš pirmo karto, kartokit procedūrą.

SKALBINIAI
 • Rūbų minkštiklis: pora šaukštų acto vietoje skalavimo skysčio (atsargiai su kiekiais -- tuo pačiu gali balinti; jei skalbiate baltus skalbinius -- stiklinė acto bus dar ir baliklis; efektyviai balina vaiko rūbus - super priemonė) ARBA du šaukštai druskos.

Indų ploviklį, rūbų skalbimo skystį bei priemones indaplovei perku kaip ir seniau -- tik dairausi bekvapių-bepriedžių, pvz. Balance, Jelp, Frosh, Neutral, Ringuva, etc.

5 komentarai:

 1. Tinklaraščio administratorius pašalino šį komentarą.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Puikus straipsnis, sveikinu autorę, taip ir toliau :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Man aktualu kaitlentės valymas. Kas geriausiai šiam darbui tinka?

  AtsakytiPanaikinti
 4. Įdomu o tas actas negali sugadinti vaiko rūbų? Ir kvapas jo nelieka po skalbimo? Kai buvo sugedusi mano skalbyklė, pasinaudojau savitarnos skalbyklos Vilkpėdėje paslaugomis, nes netoli namų yra. Ten užsisakiau papildomą paslaugą dėmių valymą, tai visas dėmes pašalino iš vaiko drabužių.

  AtsakytiPanaikinti