Kūdikio maitinimas (nuo gimimo iki 1m)

Valgykite sveikai, skaniai ir įvairiai patys -- ir jūsų vaikai to išmoks. Savaime.

Sveika vaiko mityba prasideda ... dar prieš pastojant moteriai ir vyrui. Maždaug trys mėnesiai -- tiek suvartojami maisto produktai tiesiogiai įtakoja vaiko sveikatą. Tad ruoštis rekomenduotina iš anksto.

Vaisius pradeda pažindintis su skoniais dar moteriai esant nėščiai, po to - per motinos pieną, galiausiai -- žiūrėdamas ką ir kaip valgo šeima. Maitindama moteris įprastai gali valgyti viską, ką valgė būdama nėščia. Tačiau jei laukdamasi valgėte prėskai, o pagimdžiusi staiga pradėsite eksperimentuoti su prieskoniais -- kūdikis gali nesuprasti ir atsisakyti gerti tokį pieną. Arba jeigu pati vartojate daug saldumynų, kūdikis nesupras kodėl jam tenka gerti gryną vandenį ir valgyti prėskas daržoves. Tad skonių įvairovė svarbi nuo pirmų dienų.

Pagal PSO, mamos pienas pirmaisiais metais yra pagrindinis maistas, o iki 6 mėnesių - ir vienintėlis.
Nuo 6 mėn., jeigu vaiko organizmas jau pasiruošęs, jau reikia pradėti pamažėle primaitinti. Skubėti su primaitinimu nereikia - kaip ir per daug uždelsti.

Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijos:
Čia yra puiki literatūros santrauka lietuvių kalba:  Papildomas kūdikių maitinimas: kada or koks? Algimantas Vingras, Rimantas Stukas. Žurnalas "Medicinos teorija ir praktika"

Kada, kodėl ir nuo ko pradėti?
Jeigu maitinate krūtimi, primaitinti reikia nuo 6 mėnesių -- kuomet pradeda trūkti geležies. Mišinėliu maitinamiems vaikams arba itin liesiems vaikams gydytojas gali rekomenduoti pradėti primaitnimą ankstėliau, nuo 4-5 mėnesių. Lietuvoje įprasta pradėti nuo daržovių košių (įprastai - bulvės), Amerikoje tai dažniau būna kruopienės (ryžiai, avižos). Indai girdėjau pradeda nuo mėsytės su poaštriais prieskoniais :)

Daržovė aišku vitamino turi daugiau nei kruopa, bet manau reikia su sveiku protu, žiūrėti pagal sezoną. Dukra į žiemos galą sudiržusių bulvių nenorėjo nei už ką valgyti. Išbandžiau įvairias bulvių rūšis. Taip pat netiko morkos, pastarnokai, moliūgai, aguročiai, brokoliai; bandžiau virti, garinti, troškinti krosnelėje; blenderiuoti, trinti, įvairias konsistencijas, druskinti, lašinti aliejaus, sviesto... Bandžiau Hipp tyreles - dukra koncervus irgi išbrokavo, iki šiol pilna spinta buteliukų stovi. Obuolį ponia nutarė valgyti, tai vėliau suderinau avižų košę su tuo obuoliu... Taip ir žaidėm, kol atsirado pirmosios šviežios pavasarinės bulvės ir kitos daržovės, kurias ėmė kaip smakas valgyti be jokių paraginimų.

Žodžiu, pradžioje reikės kantrybės -- jūsų reikalas pasiūlyti, vaiko atsirinkti.
Valgys po truputėlį, reikės bandyti daug kartų tą patį produktą. Anksčiau ar vėliau pramuš -- kartodavau sau, nei vienas vaikas prie pilno šaldytuvo ir motinos krūties nuo bado dar nenumirė :)

Pradėjo valgyti viską -- kas toliau?
Mano 8 mėnesių mergiotė dabar valgo regis ką tik paduosi. Praėjome tą etapą kai reikėjo liksminti visus žaislus susisodinus -- dabar visa šeima sėdam prie stalo ir tik žiūrėk kad man dar liktų ką valgyt.

Šiuo metu man kyla klausimas -- kaip sveikai subalansuoti vaiko maitinimą. Kol kas pagrindinės gairės tokios:

  • Skatinti savarankiškumą -- duoti antrą šaukštelį, duoti kuo daugiau "finger food'o"
  • Rodyti kad maistas yra socialinis reikalas -- bendra vakarienė tai šventė :)
  • Kuo daugiau įvairovės -- nuosekliai įvedinėti kuo daugiau įvairių maisto produktų (pagal PSO lenteles, kur nurodyta ką kada galima duoti)
  • Optimizuoti gaminimą -- kuo daugiau gamintinti patiekalų, kurie tiktų visai šeimai. Pvz., garinta žuvis su garintom daržovėm - puikus sveikas patiekalas visai šeimai.

Dienos meniu gairės:
  • ankstyviems pusryčiams - pienas;
  • pusryčiams (po pirmo miego) -- košė. Stengiuosi kad keturias dienas iš eilės būtų vis skirtinga košė. Šiuo metu valgo avižų, 4 grūdų, speltos, kviečių. Seniau gamindavau su pienu ir obuoliu (kad būtų sotu ir geriau valgytų), dabar - su tiktai mišinėliu. Užgeria mamos pienu.
  • užkandžiui - 1/2 banano, traputis (ir dar tiek pat pasiimam į lauką)
  • pietums -- daržovienė su mėsa. Daržoves kaitaliojam. Vietoje mėsos retsykiais įvedu kito baltymo (pagal amžių) - kartą per savaitę kiaušinio trynio, žuvies. Mėsa irgi įvairi - triušis, veršiena, vištiena, ėriena.
Vaisiai, uogos tinka ar iš karto po valgio, kadangi jose esantis vitaminas C padeda pasisavinti geležį.
______________
Pastaba: kūdikiai vystosi skirtingai, todėl visos lentelės ir rekomendacijos yra orientacinis reikalas. Geriausias patarėjas -- gydytojas. Svarbu: mamų ir net vyresnių tetų patarimų privengite nes gana daug pasikeitė nuo jų laiko. Pvz., maitinant kūdikį krūtim tikrai nėra reikalo jo saldintomis arbatėlėmis maitinti -- cukrus niekam nėra naudotingas, o arbatos iš viso nerekomenduojamos, kadangi jose esantis taninas sujungia geležį ir taip slopina jos pasisavinimą. Sultys irgi nėra geriausias daiktas, net skiestos -- jau geriau vaikui duoti pagriaužti vaisių (jei jau griaužia, arba dėkite į maitintuvą, arba paskuskite šaukšteliu -- pagal amžių).

2 komentarai:

  1. Pas mane žindymas nuo trečio mėnesio buvo su primaitinimu, nes vien mano pieno buvo per mažai. Todėl pradėjome dar virti gydytojų rekomenduotas daržovių košeles.

    AtsakytiPanaikinti
  2. Evelina, tikiu, kad nustojus dirbti Avent sėkmingai žindysite kitą savo vaikelį.

    AtsakytiPanaikinti